Zalety spania z dzieckiem i Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS)



Zanim jeszcze Majka rozpoczęła życie niezależne od pępowiny zdecydowaliśmy, że będzie spała z nami. Nie był to jakiś szczególnie często poruszany przez nas temat. Do czasu, gdy położna przypomniała mi o SIDS..

W zasadzie o Zespole Nagłej Śmierci Łóżeczkowej słyszałam już dawno temu, ale dopóki temat mnie nie dotyczył za bardzo się w niego nie wgłębiałam. Zaczęłam co nieco czytać pod koniec ciąży (nie za dużo bo nie jest to nic przyjemnego ale na tyle by mieć ogólne pojęcie).

Po porodzie (rodziłam w nocy) bez zastanowienia wzięłam małą do swojego łóżka. Zrobiłam to raczej instynktownie, nie myśląc za bardzo o swoich postanowieniach. Po prostu nie wyobrażałam sobie żeby Majka spała osobno w tym śmiesznym szpitalnym "pojemniku". Wiedziałam, że muszę mieć ją blisko siebie, żeby nad nią czuwać.
OK. Przyznaję się. Ledwo mogłam wstać z łóżka i strasznie bałam się ją podnosić i odkładać, więc to, że była w moim łóżku znacznie ułatwiało funkcjonowanie. Na prowadzeniu była jednak intuicja oraz instynkt.

Czułam, że będąc tak blisko Bąbla, ryzyko, że coś jej się stanie bedzie o wiele mniejsze, więc podczas pobytu w szpitalu w ogóle o tym nie myślałam. Niestety. W dniu wypisu, gdy byliśmy już ubrani i prawie gotowi do wyjścia położna przemówiła grobowym głosem:
- Wie Pani co to jest SIDS?
Pobladłam.
- Wiem.
- Wiem, że to ciężki temat ale musiałam o tym powiedzieć.

Byłam załamana. Po przyjeździe do domu byłam tak spanikowana, że miałam ochotę wrócić do szpitala, żeby w razie czego lekarze byli blisko.
Musiałam powiedzieć.. Jak można wyjeżdżać młodej matce z takim tematem przed wyjściem do domu ?! Zero taktu.
Ale jakoś to przełknęłam.
Później zaczęłam ponownie się zgłębiać w temat.

Co to jest SIDS (Sudden Infant Death Syndrom)?

Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej związany jest z niedojrzałością układu sercowo-naczyniowego, niestabilnym oddechem, nieregularnym biciem serca. Nierzadko przyczyną jest bezdech spowodowany tym, iż noworodki oraz niemowlęta "zapominają", że muszą oddychać. Bezdech jest także skutkiem ubocznym niektórych szczepionek.
Ryzyko SIDS jest większe u dzieci, których rodzicie palą papierosy oraz spożywają alkohol, a także gdy dziecko śpi bez opieki.

Zalety spania z dzieckiem


Regulacja systemów w organizmie dziecka - bliski kontakt z matką reguluje temperaturę ciała, tętno, oddech, tempo metabolizmu, układ odpornościowy (poprzez produkcje oksytocyny) oraz produkcję enzymów. Najbardziej fascynująca jest tzw. "synchronia termiczna" - gdy dziecku jest ciepło, temperatura ciała matki zmniejsza się o stopień. I analogicznie, gdy dziecku jest zimno, temperatura ciała matki wzrasta.

Poczucie bezpieczeństwa - dotyk i kontakt cielesny reguluje system reakcji na stres. Im więcej dziecko doświadcza ciepła i bliskości fizycznej tym spokojniejsze jest w wieku dorosłym. Spanie z dzieckiem zapewnia wiele godzin takiego kontaktu, co bardzo procentuje w późniejszym życiu dziecka.

Wygoda - śpiąc z dzieckiem nie musisz za każdym razem wstawać gdy zapłacze. Wystarczy, że je pogłaskasz, przytulisz, bądź nakarmisz nie ruszając się z łóżka.
Pamiętam, że Majka miała straszne gazy, przez które się budziła. Wystarczył masaż i znów zasypiała. Jej sen był również bardzo lekki. Budziły ją odruchy Moro. Dzięki temu, że byłam blisko kładłam na nią swoją dłoń przez co nie zdążyła się wybudzić. Nie wyobrażam sobie, że miałabym wstawać za każdym razem. 

Mniejsze ryzyko SIDS - w krajach, w których spanie z dzieckiem jest czymś naturalnym SIDS praktycznie nie występuje (mowa tu głównie o krajach Azji Południowo-Wschodniej). Badania przeprowadzone w Japonii pokazują bezpośredni związek pomiędzy spaniem z dziećmi a spadkiem wystąpienia SIDS.

Bezpieczne spanie z dzieckiem

Aby spanie z dzieckiem było rzeczywiście bezpieczne, należy pamiętać (i bezwzględnie przestrzegać) kilku zasad:
  1. Do spania zawsze kładź dziecko na plecach (ewentualnie na boku, nigdy na brzuchu ! ).
  2. Nie śpijcie z dzieckiem po spożyciu alkoholu.
  3. Dziecko powinno spać w śpiworku (rożku, otulaczu). Nie przykrywaj go kołdrą!
  4. Dziecko nie powinno spać na poduszce (ani w pobliżu niej). Do roku czasu dziecko powinno spać bez poduszki.
  5. Nie śpij z dzieckiem, gdy czujesz, że jesteś wyczerpana/y.
  6. Nie spij z dzieckiem na wersalce oraz łóżku wodnym.
  7. Dziecko nie może spać pomiędzy dwoma osobami.
  8. Rzućcie palenie, zwiększa ryzyko SIDS.
Jeżeli będziecie przestrzegać powyższych zasad spanie z dzieckiem będzie bezpieczne. Wiem, że wielu rodziców boi się, że przygniecie dziecko we śnie, jednak badania pokazują, iż (o ile czujność rodziców nie jest osłabiona poprzez alkohol, papierosy, lekarstwa bądź inne środki czy też zmęczenie) matki śpiące z dziećmi wykazują zwiększoną czujność. Ponadto podczas snu rodzice i dzieci są przez większość czasu zwróceni do siebie twarzami.

Źródło:
M. Sunderland, Mądrzy rodzice.

Polecane:

Komentarze